halal-poland-faq-top-hp-system

1. Czym jest certyfikacja Halal?

Certyfikat Halal potwierdza zgodność produktu z wymaganiami islamu, dotyczącymi produkcji, pakowania i przechowywania wyrobów.

Pojęcia religijne – halal (dozwolone) i haram (zakazane) odnoszą się do rozmaitych dziedzin ludzkiego życia.

Zgodnie z zasadami produkty nie mogą zawierać alkoholu oraz innych niedozwolonych surowców, takich jak np. wieprzowina i krew zwierząt.

2. Dlaczego potrzebuję certyfikatu Halal?

Rynek produktów halal obejmuje ok. 1,6 miliarda wyznawców islamu na świecie, którzy wybierają produkty halal zgodnie z swoimi przekonaniami.

Międzynarodowy rynek żywności halal jest najszybciej rozwijającym się obszarem przemysłu spożywczego. Certyfikat Halal stanowi przepustkę do kontaktów handlowych z odbiorcami poszukującymi produktów zgodnych z zasadami religii.

3. Czy produkty koszerne są lub mogą być halal?

Halal oznacza to, co dopuszczalne i zgodne z prawem islamu. System Halal to standard prawa żywieniowego dla wszystkich wyznawców islamu.

Koszer z języka hebrajskiego oznacza właściwy, odpowiedni. System Koszer oparty jest na zasadach judaizmu, dotyczących zachowania rytualnej czystości pokarmów oraz przedmiotów.

W swej istocie oba systemy są podobne, oparte na zasadach danej religii monoteistycznej. Jednakże w wielu punktach różnią się, co nie pozwala na wzajemną uznawalność.

Poniżej wybrane różnice:

  • Islam zabrania wszelkich środków odurzających, w tym alkoholi, narkotyków czy papierosów, podczas gdy judaizm uważa w pewnych przypadkach wyroby alkoholowe: wódka i wino za koszerne.
  • System Koszer zabrania łączenia produktów mięsnych z nabiałem, a islam nie podejmuje tej kwestii.

4. Co oznacza status: halal, haram, najis i mashbooh?

Halal – produkty dozwolone, zgodne z prawem islamu.

Haram – to, co zakazane, np. wieprzowina, alkohol.

Mashbooh – status danego surowca jest niejasny. Jednoznaczne rozstrzygnięcie, czy dany produkt jest dozwolony (halal) czy zabroniony (haram) jest dyskusyjne i wymaga dokładnego zbadania pochodzenia np. podpuszczka, aromaty, żelatyna.

Najis – rzeczy rytualnie nieczyste np. alkohol, zwierzęta, które nie zostały ubite rytualnie, krew, mocz.

5. Co można poddać certyfikacji?

System Halal obejmuje wiele gałęzi przemysłu.

W Europie to głównie:

  • produkcja spożywcza – wszelkie wyroby, o ile surowce i proces produkcji jest zgodny z zasadami religii np. rozlewnia wody mineralnej, produkcja cukiernicza, mleczarstwo, ubój zwierząt dozwolonych;
  • produkcja farmaceutyczna – produkcja leków, suplementów diety;
  • produkcja kosmetyczna – kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów, kosmetyki kolorowe.

W krajach muzułmańskich certyfikacji podlegają również takie sektory jak:

  • bankowość;
  • moda (ubrania, akcesoria, galanteria);
  • turystyka;
  • media.

6. Czy żywność wegetariańska lub wegańska jest akceptowana jako halal?

Zboża, warzywa, owoce, jaja, mleko zwierząt dozwolonych, miód – te produkty są halal (dozwolone).

Jednak samo wybranie produktu wegetariańskiego lub wegańskiego nie kwalifikuje go automatycznie jako halal, gdyż może być on zanieczyszczony krzyżowo z produktami zabronionymi (np. alkohol).

7. Jakie są zasady uboju rytualnego?

Ubój rytualny polega na ręcznym podcięciu tętnic i żył szyjnych, tchawicy i przełyku gatunków zwierząt dozwolonych w islamie. Ubój bez wcześniejszego głuszenia jest najwyższym standardem uboju religijnego.

Podcięcie wykonuje muzułmanin, wypowiadając słowa modlitwy: Bismillah (W imię Boga) oraz Allah akbar (Bóg jest wielki). Krew z ubitego zwierzęcia musi spłynąć maksymalnie.